Strój na szkolenie firmowe

Wybierając się na szkolenie firmowe, zapewne często zastanawiamy się, jak powinniśmy się ubrać. Jaki strój na szkolenie firmowe ubrać?

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakiej branży pracujemy, jaki program szkolenia został przewidziany przez organizatorów, czy odbywać się ono będzie na świeżym powietrzu i przy jakiej pogodzie, a także wiele, wiele innych. Musimy również wziąć pod uwagę to, czy szkolenie zakończy się luźną kolacją, a może uroczystym bankietem? Jak widać, strój na szkolenie firmowe na pewno można dobrać źle. Nie jest to prosta sprawa i warto się nad nim zastanowić, aby nie popełnić faux pas.

Strój na szkolenie firmowe
stroj na szkolenie firmowe

Wybór stroju na szkolenie

Wymieniliśmy już kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając strój na szkolenie firmowe. Po pierwsze, ważna jest branża, w której pracujemy.

Jeśli pracujemy w bankowości, finansach czy zarządzaniu, bardzo prawdopodobne jest, że nasze szkolenie odbywać się będzie w atmosferze oficjalnej i właśnie takiego stroju będzie wymagać.

Jeśli pracujemy w branży kreatywnej, bardziej prawdopodobne jest, że strój będzie luźniejszy, bardziej komfortowy. Po drugie, warto przemyśleć plan szkolenia – jeśli zakończy się ono oficjalnym bankietem, również powinniśmy przygotować strój oficjalny.

Jeśli zaplanowana jest praca w grupach lub aktywność fizyczna, najprawdopodobniej warto ubrać się w strój wygodniejszy.

Business formal i business casual

Łatwo zauważyć, że wyróżniamy więc dwa rodzaje strojów – bardziej i mniej formalny, które zwykle noszą nazwę „business formal” i „business casual”.

Bywa, że na ogłoszeniu o szkoleniu bądź zaproszeniu na nie widnieje któraś z tych nazw jako określenie dress codu. Jeśli więc z planu szkolenia, naszej branży lub bezpośrednio z zaproszenia na szkolenie firmowe wynika, który dress code powinniśmy wybrać, warto zapoznać się z tym, który co oznacza.

Najpierw powinniśmy jednak przybliżyć sobie ogólne zasady rządzące ubiorem na wydarzenia zawodowe, takie jak szkolenie firmowe.

Zasady ubioru na szkolenie firmowe

Niezależnie od tego, jaki dress code będzie panował na naszym szkoleniu, musimy znać i stosować się do kilku podstawowych zasad, które zawsze będą nas obowiązywać. Warto zapytać się organizatora, czy sala która jest wynajęta na szkolenie jest sala warsztatowa, czy być może jest to standardowa sala konferencyjna?

Ogólne zasady ubioru męskiego

Jeśli chodzi o mężczyzn, zasad nie ma wiele – tyczą się właściwie spraw oczywistych. Ich strój zawsze musi być schludny, zadbany, a także, co ważne, wyprasowany. Panowie powinni również pamiętać o odpowiednim obuwiu – klasycznym, eleganckim i nienagannie zadbanym.

Ogólne zasady ubioru damskiego

Panie w materii ogólnych zasad co do ubioru wymagań mają nieco więcej. Oczywiście, stosuje się do nich to samo wymaganie co do panów – schludna i wyprasowana odzież. Oprócz tego, panie powinny przestrzegać jeszcze kilku fundamentalnych zasad.

Niezależnie od dress codu, ich strój nie powinien być krzykliwy ani ekstrawagancki. Warto więc zrezygnować z ogromnej biżuterii na rzecz skromnych ozdób, a także wybrać bardziej stonowane kolory.

Strój również powinien być skromny. Spódnice bądź sukienki nie powinny być krótsze niż do kolan, dekolty nie mogą być za głębokie, a ramiona powinny być zakryte. Jeśli chodzi o obuwie, oprócz tego, że powinno być zadbane, musi także zakrywać palce. Obcas nie powinien być zbyt wysoki.

Oczywiście, do zakrytych butów należy dobrać rajstopy lub pończochy, których grubość zależy od pory roku.

Business formal

Znając ogólne zasady ubioru na szkolenia firmowe, warto przybliżyć sobie dwa rodzaje dress codu. Pierwszy z nich, o którym już wspomnieliśmy, nosi nazwę business formal.

Wydaje się, że powinien on kojarzyć się nie ze szkoleniami, a ze spotkaniami na wysokim szczeblu, jednak w niektórych branżach jest on wymagany nawet podczas szkoleń firmowych.

Business formal dla mężczyzn

W przypadku panów, business formal zakłada obowiązkowy garnitur. Nie musi być to galowy, czarny garnitur – może być to zestaw szary, granatowy, popielaty lub grafitowy.

Do garnituru obowiązkowo należy dobrać koszulę w jasnych barwach – najczęściej białą lub błękitną. Oprócz koszuli, warto oczywiście zadbać o krawat – stonowany, bez krzykliwych wzorów, kolorem dobrany do całego stroju. Ubiór warto dopełnić eleganckimi, klasycznymi butami.

Business formal dla kobiet

Panie mają w tej kwestii nieco większy wybór od panów, ponieważ stoją przed nimi trzy opcje do wyboru: spódnica + żakiet, spodnie + żakiet albo sukienka.

Większy wybór panie mają również jeśli chodzi o kolory – oprócz granatów i szarości, panie mogą zdecydować się na beż, stonowaną zieleń czy również stonowane pastele. Należy szczególnie pamiętać o odpowiedniej długości spódnicy bądź sukienki.

Jak widać, business formal nie pozostawia zbyt wiele swobody. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć wpadki – wiemy, jak powinniśmy się ubrać, wystarczy tylko dopasować się do jego wymagań.

Business casual

Więcej swobody, a tym samym i więcej kłopotu, wiąże się z kolejnym rodzajem dress codu, czyli z business casual. To strój częściej spotykany na szkoleniach firmowych – nadal biznesowy, ale już luźniejszy.

Business casual dla mężczyzn

Od business formal różni się przede wszystkim tym, że nie wymaga się w nim garnituru ani krawata. Na dół dobrze sprawdzą się spodnie typu chino lub klasyczne jeansy w eleganckich kolorach.

Oczywiście, nie trzeba chyba wspominać, że przetarcia lub dziury nie są na miejscu. Jeśli chodzi o górę, panowie mają szeroki wybór. Mogą zdecydować się na marynarkę, nawet codzienną, lekką, bez podszewki. Pod marynarkę mogą ubrać koszulę lub koszulkę (bez nadruków, optymalnie polo).

Jeśli zdecydujemy się na brak marynarki, możemy wybrać koszulę z długim rękawem, a na nią już nic albo elegancki sweter: gładki albo rozpinany. Kolory nie są tu już tak stonowane – koszule i swetry mogą mieć inne odcienie niż granat czy szarość.

Oczywiście, nie należy przesadzać, jednak swoboda w tym przypadku jest zdecydowanie większa.

Business casual dla kobiet

U pań w przypadku business casual zmienia się nieco mniej. Dół pozostaje właściwie taki sam – eleganckie spodnie lub spódnica. Do nich nie trzeba jednak dobierać żakietu – wystarczy bluzka koszulowa, a nawet elegancki sweter lub gładka bluzka bez dekoltu.

ardziej swobodnie można też dobierać kolory i dodatki – biżuteria może być nieco bardziej wyraźna, a torebka czy pasek w żywszych kolorach lub wzorach.

Podsumowanie

Najprościej mówiąc, mamy dwie opcje ubioru na szkolenie firmowe – bardziej i mniej oficjalną.

Pierwsza zakłada garnitury, krawaty, a dla kobiet żakiety czy sukienki. W przypadku drugiej opcji jest dużo więcej, choć nadal trzeba pamiętać o ogólnych zasadach, takich jak schludność czy skromność, zarówno w przypadku pań, jak i panów.

To, którą opcję dress codu wybrać, powinniśmy oprzeć o otrzymane od organizatora informacje, a w przypadku ich braku – o specyfikę branży i przewidywany plan szkolenia.

Pamiętajmy, że w razie wątpliwości warto ubrać się zbyt oficjalnie niż zbyt luźno – ubierając się nazbyt na luzie, możemy zrobić wrażenie osób, którym nie zależy, które nie podchodzą do sprawy poważnie, czego na pewno byśmy nie chcieli.