Sala kreatywna na warsztaty

Sala kreatywna– kreatywne miejsce na szkolenie w Warszawie

Pisaliśmy już o tym, jak zorganizować szkolenie, jaka lokalizacja i termin będą optymalne, aby nasze wydarzenie cieszyło się popularnością i było dobrze wspominane. Pisaliśmy także o ustawieniach w salach konferencyjnych i szkoleniowych. Sala kreatywna? Również o niej wspominaliśmy.

Pobudzającej uczestników do twórczego myślenia. Dziś chcielibyśmy rozwinąć ten temat, jeszcze nie do końca zgłębiony. Chcielibyśmy, abyście poznali zalety wykorzystania kreatywnej przestrzeni podczas szkolenia.

By tak się stało – opiszemy pokrótce naszą propozycję kreatywnego miejsca na szkolenie w Warszawie, jaką jest sala konferencyjna w Warsaw Spire, którą można przekształcić w salę warsztatowa, salę kreatywną.

Zalety kreatywnej sali warsztatowej

Wybór warsztatowej sali na szkolenie ma wiele zalet. Bardzo często szkolenie kojarzy się z wielogodzinnym wykładem, podczas którego prelegent czy trener mówi, a cała reszta słucha.

Z reguły takie szkolenia są mało efektywne. Uczestnicy zapamiętują stosunkowo mało treści, po jakimś czasie mają trudności ze skupieniem się.

Dlatego właśnie coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego ustawienia kinowego czy szkolnego na rzecz ustawień w kształcie podkowy, okrągłych stołów lub nawet bardziej niestandardowych, kreatywnych przestrzeni w ustawieniu “warsztatowym”.

Jakie są zalety takiego postępowania?

Warsztat – kreatywne zniesienie dystansu

Sala kreatywna na warsztaty
sala kreatywna na warsztaty warszawa

Przestrzeń warsztatowa, w której odchodzi się od sztampowych krzeseł i stolików, przede wszystkim służy zniesieniu dystansu pomiędzy uczestnikami a prelegentem.

Ustawienie kinowe czy szkolne kultywuje tzw. podawczy model uczenia się, w którym trener jest osobą podającą wiedzę, a uczestnicy szkolenia biernymi słuchaczami.

Jak wykazano w szeregu badań dotyczących skutecznego uczenia się, model ten nie jest najbardziej efektywny. Znacznie lepiej przyswaja się wiedzę, gdy dystans pomiędzy osobą ją przekazującą a słuchaczami jest znacznie zmniejszony. Do tego idealnie nadaje się kreatywna przestrzeń – sala kreatywna, warsztatowa.

Dzięki temu słuchacze nie czują się także postawieni na pozycji niższej w stosunku do trenera. Zamiast odczuwać niechęć, że ktoś wywyższa się nad nich, próbując wtłoczyć im wiedzę, czują się równi w stosunku do prelegenta, przyjmują od niego informacje bardziej w formie pomocy im, a nie pokazania, że nie mają wystarczająco dużo wiedzy.

Sala kreatywna z motywacją do wypowiedzi

Ze zniesieniem dystansu pomiędzy trenerem prowadzącym szkolenie a jego uczestnikami łączy się niewątpliwy wzrost motywacji do wypowiedzi w środowisku kreatywnym w porównaniu do zwykłej sali.

W pomieszczeniach zorganizowanych w sposób tradycyjny duża część uczestników czuje się onieśmielona, nie jest chętna do zabierania głosu. W sytuacji zmniejszonego dystansu i w przestrzeni kreatywnej nie czujemy się przytłoczeni, a więc chętniej się wypowiadamy.

Ułatwienie pracy zespołowej w sali kreatywnej

Choć ustawienia sal takie jak kształt litery U czy kameralne również sprzyjają pracy zespołowej, przestrzenie kreatywne wydają się być jeszcze lepiej do niej przystosowane – uczestnicy mogą swobodne poruszać się po pomieszczeniu, pracować w grupach, chodzić lub przyjmować inne wygodne dla nich pozycje, wzmagające ich kreatywność.

Niektórym dobrze myśli się, chodząc, inni zaś lubią usiąść na podłodze i stworzyć przed sobą mapę myśli lub coś na jej kształt. Sala warsztatowa jest do tego przystosowana, pozwalając nam ustawić się czy usiąść w takiej pozycji i takim gronie, które odpowiada nam najbardziej w przypadku konkretnego zadania.

Możliwość ruchu podczas warsztatu

Przestrzeń kreatywna, w przeciwieństwie do innych przestrzeni szkoleniowych, zapewnia również możliwość ruchu.

Jest to szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę typy uczenia się klasyfikowane pod względem sensorycznym, a mówiąc prościej to, w jaki sposób uczy nam się najlepiej. 

Pierwszy typ to wzrokowcy – dla nich optymalne jest wyświetlanie prezentacji, zapewnienie materiałów, które można przeczytać. Tak nauczą się najskuteczniej. 

Drugi typ to słuchowcy – dla nich wystarczy słuchanie prelegenta. 

Trzeci zaś typ to kinestetycy. Oni, aby zapamiętać jak najwięcej, potrzebują pozostawać w ruchu. Siedzenie w ławce bądź na krześle nie wpływa pozytywnie na ich skupienie się.

Dla kinestetyków szkolenie w formie tradycyjnej nie przyniesie zbyt dużej korzyści, bowiem nie zapamiętają zbyt wiele. Przestrzeń kreatywna da im możliwość ruchu, dzięki któremu łatwiej przyswoją przekazywane treści.  

Szkolenie to przymus

W przestrzeni pełnej krzesełek czy stołów, przy rzutniku i podkładkach do notowania, łatwo jest poczuć się, jakby nadal było się w pracy. Szkolenie w przestrzeni kreatywnej pozwala pozbyć się tego odczucia.

Dzięki temu nie czujemy, że szkolenie to przymus, ale możemy je odbierać jako korzyść dla nas, okazja do wyrwania się z codziennych obowiązków i nauczenia czegoś nowego.

Przestrzeń kreatywna na szkolenie w Warszawie w Warsaw Spire

Wymieniliśmy już zalety organizacji szkolenia w przestrzeni kreatywnej, jednak nie do końca wyjaśniliśmy sobie, co dokładnie przez taką przestrzeń kreatywną rozumiemy.

Możemy ją jednak przedstawić na przykładzie sali konferencyjne w Warsaw Spire, którą możemy zaaranżować w dowolny sposób. Dzięki współpracy z profesjonalną wypożyczalnią kreatywnych mebli konferencyjnych sala w Warsaw Spire może stać się kreatywną przestrzenią. 

Na Państwa potrzeby zaaranżujemy je tak, by wspierać twórcze myślenie. Wnętrze staje się jest jasne i pełne barw. Zamiast tradycyjnej wykładziny, podłoga wyścielona jest zieloną trawą, która od razu rozluźnia atmosferę i skraca dystans.

Zamiast sztampowych krzeseł, w sali ustawimy worki sako, które zapewniają nie tylko wygodę i komfort, ale także możliwość ruchu, ważną dla kinestetyków.

Na życzenie istnieje również możliwość rozwieszenia hamaków, umożliwiających pracę w pozycji leżącej bądź półleżącej, wzmagającej kreatywność i zapewniającej inspirację. Inspiracji dostarczy także widok z Laboratorium Kreatywnego, roztaczający się z 38 piętra wieżowca na Centrum Warszawy.

Sala wyposażona jest również w nagłośnienie, ekran oraz rzutnik, do którego można podłączyć inne sprzęty multimedialne, w zależności od tego, co planujemy zrobić podczas naszego szkolenia.

Podsumowanie – sala kreatywna – czy warto?

Podsumowując, warsztatowe miejsce na szkolenie to dobry wybór dla każdego, komu zależy na niekonwencjonalnym wydarzeniu, które zainspiruje do pracy twórczej. 

Kreatywna przestrzeń zapewni nie tylko motywację do myślenia, wypowiedzi, ale również ułatwi pracę zespołową i zniesie dystans pomiędzy uczestnikami szkolenia a jego prowadzącymi.

Pozwoli również na ruch wspomagający myślenie twórcze oraz oderwie od pracy. Przestrzeń taka jak kreatywne miejsce na szkolenie w Warszawie, Sala Kreatywna, stanowi wspaniałą okazję do tego, aby w otoczeniu przypominającym obcowanie z naturą, wyposażonym w wygodne pufy i hamaki, a jednocześnie zaopatrzonym w najnowsze technologie, zorganizować szkolenie, które nie tylko ułatwi jego uczestnikom przyswajanie wiedzy, ale także będzie niezapomnianym doświadczeniem.